Свети Никола – Перт

Објавено May 26, 2016 на Галерија, Информации

„Треба, и должни сме секако да се грижиме за тоа, од себеугодие да не го попречуваме спасението на ближниот, и неговиот душевен мир, и успех духовен.

Воскресение Христово – Манастир Свети Прохор Пчински, Донибрук

Објавено May 3, 2016 на Богослужби

Празникот на Светлото Христово Воскресение одбележан во женскиот манастир Свети Прохор Пчински, Донибрук, Мелбурн. На Литургијата чиноначалствуваше неговото Високопреподобие, игуменот Никодим Солунчев. Верниот нар...

Велигденска прослава во црквата Свети Пророк Илија, Мелбурн.

Објавено May 1, 2016 на Богослужби

Христос Воскресна! Christ is risen! Hristos sa inviat! Празникот на Светлото Христово Воскресение беше свечено одбележан од верниците од Македонската Православна општина во Австралија при црквата Свети Пророк Илија, во Мелбурн.

Христос Воскресна! Christ is risen! Христос воскресе!

Објавено April 30, 2016 на Посланија

+ ПЕТАР ПО МИЛОСТА БОЖЈА, МИТРОПОЛИТ ПРЕСПАНСКО-ПЕЛАГОНИСКИ И АДМИНИСТРАТОР АВСТРАЛИСКИ И НОВОЗЕЛАНДСКИ НА СЕТО СВЕШТЕНСТВО, ПРЕПОДОБНО МОНАШТВО И ВЕРНИТЕ ЧЕДА ВО ПРЕСПАНСКО-ПЕЛАГОНИСКАТА И АВСТРАЛИСКО-НОВОЗЕЛАНДСК...

The Eight Day / 8-ми Ден

Објавено March 22, 2016 на Изданија

Излезе новиот 60-ти број на списанието 8-ми Ден, за месеците Јануари-Март, 2016 г.

Од посетата во Австралија, Јануари 2016 г.

Објавено February 13, 2016 на Богослужби

За време на канонската посета на Австралиско-новозеландската епархија 0д (28.01-07.02.2016) Митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор Австралиско-новозеландски г. Петар богослужеше во црквите: Рождество на Пресвет...

Осветување на црква на Света Троица во Woronora Memorial Park, Sutherland

Објавено February 13, 2016 на Богослужби

На 06.02.2016 г., Македонската заедница од Свети Георгиј и Sutherland Shire го прослави осветувањето и официјалното отворање на капелата на Света троица, во Меморијалниот Парк во Воронора (Woronora Memorial Park, Sutherland). Осветувањето го изврш...

The Eight Day / 8-ми Ден

Објавено December 29, 2015 на Галерија

Излезе новиот 59 број на списанието 8-ми Ден, за месеците Октомври-Декември, 2015 г.

Ставови и барања на Свештенството на МПЦЕАНЗ од 16.11.2015

Објавено November 23, 2015 на Ставови

Свештенството на Македонската Православна Црква, Епархија за Австралија и Нов Зеланд (МПЦЕАНЗ), на своето вонредно Епархиско Свештеничко собрание, одржано на 16 Ноември 2015 г., по опстојна дискусија и анализа на состојба...

Изјава за медиумите – Игумен Гаврил (Галев)

Објавено November 10, 2015 на Ставови

Деновиве, во јавноста се појави една неблагодарна петиција организирана од таканаречена „Загрижена Македонска православна заедница за Австралија“ преку која директно се клеветат и обвинуваат: Надлежниот архиереј н...

Поддршка, Ставови и Мислење од свештенството во МПЦЕАНЗ

Објавено October 30, 2015 на Ставови

На 21.10.2015 година, Епархиското свештеничко собрание на Австралиско-Новозеландската Епархија одржа седница, на која го изрази својот Став околу последната одлука на Синодот. 

8 Ден/ The Eight Day

Објавено October 22, 2015 на Изданија

Излезе новиот 58 број, од Епархиско списание на Австралиско-Новозеландската епархија, Јули- Септември, 2015 г.

Соопштение од Светиот Синод на Македонската Православна Црква (15.10.2015)

Објавено October 16, 2015 на Ставови

За подобар квалитет, Ставот можете да го спуштите на следниот линк: Stav na SAS od 15.10.15

Од канонската посета на Австралија, месец Август, 2015 година

Објавено September 28, 2015 на Активности, Богослужби, Духовност

Неговото Високо преосвештенство, Митрополитот Преспанско-Пелагониски и администратор Австралиски и Новозеландски г. Петар, богослужеше божествена литургија и проповедаше:

Се одржа Деветтиот Младински Семинар во манастирот Св. Прохор Пчински, Донибрук – Австралија

Објавено September 3, 2015 на Богослужби

Во Саботата на 29-ти Август, во манастирот на св. Прохор Пчински во Донибрук, со благослов на Неговото Високо Преосвештенство г.Петар, се одржа Деветиот Младински Семинар на тема: Благодатта Божја- цел на животот.

Вечерна богослужба во„Св. Петка“ – Мил Парк

Објавено August 10, 2015 на Богослужби

На 07.08.2015, кога го празнуваме споменот на светата маченичка Параскева, Митрополитот Преспанско-Пелагониски и Администратор Австралиско-Новозеландски г. Петар, отслужи Вечерна богослужба во црквата „Св. Петка“ во Мил ...

ПОКЛОНИЧКО ПАТУВАЊЕ ВО РОМАНИЈА – ПОКЛОНЕНИЕ НА МОШТИТЕ НА ПРЕПОДОБНА МАЈКА СВЕТА ПЕТКА, НА СВЕТИОТ ДИМИТРИЈ БАСАРАБОВ, НА СВЕТИОТ ПАЈСИЕ ВЕЛИЧКОВСКИ, НА СВЕТИТЕ РАМНОАПОСТОЛНИ ЦАРЕВИ КОНСТАНТИН И ЕЛЕНА И НА ДРУГИ СВЕТИИ

Објавено August 10, 2015 на Галерија

Во   периодот   21 – 25   јули,  2015   лето   Господово,     Митрополитот Преспанско – пелагониски и Администратор Австралиско – новозеландски г.Петар,  благоволи  со  верници  од  храмот  “Света Петка” –  М...

Меѓунационален и меѓуверски ручек организиран од општината Ливерпул, Сиднеј – Австралија

Објавено August 6, 2015 на Галерија

Општината Ливерпул, Сиднеј – Австралија, на 02.08.2015 година, за првпат организираше меѓунационален и меѓурелигиски ручек, на кој присуствуваа претставници од речиси сите националности и религии кои живеат во Општина ...

Илинден во Сиднеј

Објавено August 6, 2015 на Богослужби

На 02.08.2015 година, во 9-та Недела по Педесетница, кога го празнувавме и празникот на светиот пророк Илија, митрополитот Преспанско-Пелагониски и администратор Австралиско-Новозеландски г. Петар, отслужи Божествена Литур...

Свети Јован Шангајски и Битолски / Saint John Maximovitch

Објавено July 2, 2015 на Видеа, Житија

Светиот Јован Шангајски е Христов апостол, угодник, пастир, литург, светител, просветител, ревносен мисионер, автетичен сведок и примо – предавач на апостолското предание помеѓу емигрираните Руси и сиот Божји народ.

Зошто треба да одиме во Црква?

Објавено June 16, 2015 на Духовност

Треба да се знае од опит што значи Црква денес, кога многумина ги мешаат поимите – не разликувајќи што е Црква, а што црква како храм Божји. И уште, не разликуваат што е Црква, а што хуманитарна организација, патриотско зд...

Following Jesus

Објавено June 8, 2015 на Видеа

I am the way, the truth, and the life. No one comes to the Father, except trough Me. (John 14, 6)

Објавено June 2, 2015 на Духовност

Оној кој сака да се спаси,пред се треба да ја чува Соборната Православна Христијанска вера,а оној кој нема целосно непорочно неа да ја сочува,несомнено,ќе загине во вечни векови. Соборната Православна Христијанска вера...

Слегувањето на Светиот Дух врз Апостолите – на кафе со Сестра Васа

Објавено May 30, 2015 на Видеа

Тропар, глас 8. Благословен си, Христе Боже наш, Кој си покажал премудри ловци, испраќајќи им го Светиот Дух. И со нив, си ја уловил вселената, Човекољупче, слава Ти.

Иереј-сан. Исповед на еден самурај (цел филм со македонски превод)

Објавено January 24, 2016 на Видеа

Такуро Накамура, во крштението отец Николај (Кери-Хиројуки Тагава) – свештеник на Јапонската Православна Црква, во минатото професионален каратист, а сега – роден брат на главата на еден од влијателните јакуѕи кланови...

Одлука од Светиот Архиерејски Синод на МПЦ

Објавено November 27, 2015 на Ставови

Одлука од САС на МПЦ-ОА, во врска со црквата „Свети Димитриј Солунски“ Волонгог, Нов Јужен Велс. Оригиналниот документ можете да го спуштите тука:

« Претходни |

-->